Pokud se pustíme do razantnější očisty Vaší zeleně, je někdy nutné požádat nejprve o povolení kácení zeleně.Jedná se o stromy, kde ve výšce 130 cm nad zemí je obvod kmínku větší jak 80 cm .
O Vaší žádosti rozhoduje odbor životního prostředí městské části nebo obec. Kácet stromy je doporučeno jen v období vegetačního klidu tzn. říjen-březen, ale jsou udělovány i výjimky. Strom vám padá na dům či strom je již evidentně mrtev.
Technik kácení dřevin je více. Pokud je kolem stromu dostatek prostoru kácíme normálně, tím, že zvolený strom necháme nějak šikovně padnout tj. technikou kácení u země.
Když je nějaký problém, provádíme postupné kácení. Tímto způsobem je možné odstranit strom v podstatě na jakémkoli místě. Postupné kácení je možné provést lezeckými technikami z plošiny či jeřábem.
Na subtilnější kousky zeleně můžeme vyrazit jen s pákovými kleštěmi, či s křovinořezem. Likvidace větví štěpkovačem nám usnadní práci a starost s odvozem či skladováním odpadu a takto vyzískaný materiál můžeme použít zase zpět na zahradě.
Jaro je také dobrý termín pro tvarování všech stálezelených plotů. Pomůže nám při této bohulibé činnosti nejlépe speciální plotové nůžky.
Když budeme běhat po zahradě se zahradními nůžkami, vyzbrojme se oběma druhy.To jest dvoučepelovými nůžkami na střih čerstvého dřeva a nebo kovadlinovými na starší dřevnaté části.
Pokud budete zoufale pobíhat po zahradě a nevědět , který keřík jak střihnout, tak se zkuste držet jednoduchého návodu. Vše co kvete nyní brzo zjara, nestříhejte teď, ale ponechte střih až na dobu , kdy keřík odkvete .Pokud ho v rozvášnění omylem ostříháte s poupátky ,nejspíš se mu asi nic zásadního nestane, ale vy se připravíte o květy.
Co vám tedy kvete v létě a na podzim, můžete střihnout klidně nyní na jaře.Platí to na docela dost rostlin, ale přece jen jsou tam výjimky a tak pokud nevíte jak si počínat, raději si to někde ověřte.Jak se říká dvakrát měř a jednou řež….Pozor třeba na některé hortenzie a všechny keře, kde se květy tvoří na dvouletém dřevu.Mají svá specifika střihu.